4 stupně vztahové vyspělosti. Jaké vztahy tvoříte vy?

30.11.2020

Každý z nás je různě vyspělý a proto tvoří různě vyspělé či nevyspělé vztahy. Nejčastěji tvoříme vztahy pudové, závislé, přátelské a láskyplné. Schválně jestli se v některé z kategorií najdete - ono je klidně možné, že se najdete tak trochu v každé z kategorií, jelikož vztahy jsou různorodé. Jinak se chováme ke svým partnerům, příbuzným, přátelům, nebo kolegům v práci. Přesto mají naše vztahy vypovídající hodnotu o nás - pro nás.

Mít hezké vztahy není o štěstí, ale o naší vnitřní vyspělosti.

Jak praví Jaroslav Dušek v divadelním představení 4 dohody. Vztahy, které tvoříme jsou zděděným modelem našich rodičů a je jen na nás, jestli zůstaneme nedospělými dětmi, nebo dospějeme a začneme tvořit svůj svět nějak láskyplněji.

Vztahy pudové

Aneb silnější vyhrává a vítěz bere vše!

Tyto vztahy vznikají rychle a impulzivně, jejich typickým znakem je mělkost a agrese (může být i skrytá). Lidé tvořící tyto vztahy jsou obvykle sobci, kteří z druhého chtějí vymáčknout co nejvíc pro své uspokojení a pak ho nemilosrdně odkopnou. V partnerských vztazích tohoto typu jsou velmi časté hádky, agrese, vzájemné pohrdání a samozřejmostí je přetvářka.

Vztahy závislé

Důležité je donutit druhého k něčemu tak, aby to vypadalo, že to chtěl on sám.

Vztahy které se opírají o manipulaci, bývají velmi mělké a povrchní. Lásku si v nich člověk musí zasloužit a právě láska je nejcennějším artiklem pro vzájemné obchodování. Cílem každého hráče je dostat druhého tam, kam "já" chci. Každý hráč si volí svou ověřenou taktiku - někdo citově vydírá, jiný vytváří nesnesitelné dusno typu "dovtip se - co si myslím" oblíbené jsou i domněnky, výčitky, žárlivost a zastrašování. Lidé v těchto vztazích neumí čerpat lásku jiným způsobem, než darem od druhého a tak se mohou přetrhnout, aby je druzí milovali. Vytvářejí tak na své okolí tlak, kterému se také říká ušlechtilá forma manipulace, neboli "myslím to s tebou dobře a proto to uděláš tak, jak chci já..." V businesse se této formě komunikace říká agresivní marketing. Používají ho třeba pojišťovny, které obchodují se strachem. Pochopte že, vystrašeným lidem se pojištění prodává daleko líp...

Vztahy přátelské

Aneb žít nekonfliktně, v pohodě a ve vzájemné toleranci.

Tyto vztahy jsou velmi sólové a dochází v nich k vzájemné toleranci. Hloubku v těchto vztazích zažijete jen výjimečně a jen v případě, že je to opravdu nevyhnutelně nutné. Rozhodně se nejedná o povrchní vztahy i když občasné milosrdné lži a polopravdy jsou v těchto vztazích naprosto normální. V přátelských vztazích jde hlavně o společné zážitky o srandu a společnou pohodu. Jeden z druhého čerpá lásku, ale zároveň si lidé v takových vztazích vytvářejí určitý odstup, právě ze strachu ze závislosti. V dlouhodobém partnerském vztahu obvykle dojde k tomu, že je vztah spíš přátelský a praktický než partnerský a milostný, v průběhu dne si každý jde po svém a večer si popovídají o tom co kdo dělal.

Vztahy láskyplné

Aneb pravda, láska, důvěra...

Tyto vztahy umí vytvořit jen vyzrálé osobnosti, jde v nich totiž o vzájemnou důvěru. V takových vztazích je důležitá komunikace a otevřenost, milosrdné lži slouží spíš pro pobavení a jsou průhledné, protože si stejně raději řeknete pravdu. Pro to abychom byli schopní pravdu říkat a slyšet už obvykle musíme něco udělat, protože takové vztahy se v naší kultuře dědí jen výjimečně.

Pravda, hloubka a důvěra vyvolávají často strach, který musíme v těchto vztazích nějak zvládnout, ale odměnou nám je otevřenost srdcí a stále se prohlubující láska. V těchto vztazích láska nemizí, naopak se vlivem stále větší důvěrnosti otevírá a prohlubuje. Do láskyplných vztahů je schopná dospět každá lidská bytost. Pro někoho je to záležitost záměru, pro jiného transformace naučených postojů, ale možnosti máme úplně všichni, jelikož takové vztahy nám jsou velmi přirozené a v raném dětství jsme láskyplných a důvěrných vztahů byli všichni schopní.

Samozřejmě vyspělost našich vztahů má i různé mezistupně a stupnice rozhodně nekončí u láskyplných vztahů, ale to už by tento článek byl příliš dlouhý. Pro tentokrát stačí, když si uvědomíme na které úrovni tvoříme své vztahy rodinné, přátelské, partnerské, pracovní a jestli jste s tím co tvoříme spokojení.

Ať už je naše vztahová vyspělost jakákoliv, vždy lze o další level vyšplhat snadněji, když se začnete starat o svůj vztah k sobě.

Vztah k sobě samým přímo vede k přijetí druhých takových jací jsou, k naslouchání a podpoře. Jelikož se ve vztahu k sobě učíte hledat lásku v sobě samých stáváte se automaticky svobodnější bytostí, která umí lásku dávat a tím je pro okolí inspirující.

Vztahy nejsou samozřejmost, zaslouží si naší péči a pozornost. Jsme to jen my, kdo své vztahy tvoří a kdo v nich sklízí přesně to, co v nich sám zasel.

Meditační Workshop:
Probouzení sebeLÁSKY

Zorientujeme se v tom, jak harmonizovat své vztahy. Hlavně ten k sobě.

16. 2. 2023 (18:00-21:00), v centru Prahy

adresa: Ječná 39a, Praha 2, modrá budova (2 minuty chůze od metra I.P.Pavlova)