Časopis ZDRAVÍ Nad panickou atakou můžete zvítězit!

11.12.2023

Terapeutka Karolína Kubešová nejprve uzdravila sebe, nyní pomáhá od úzkostí a záchvatů panických atak ostatním. Napsal časopis ZDRAVÍ z edice EpochaEXTRA

Úspěšná terapeutka Karolína Kubešová z JogaProzitku.cz, která sama má osobní zkušenosti s úzkostmi, pomáhá svým klientům od mnohaletých úzkostí a těžkých záchvatů paniky již za jedno terapeutické sezení. 

Jak často se stane, že klienta dostanete z úzkostí a záchvatů paniky za jedno sezení?
Stává se to u více než poloviny mých klientů. Dříve mě to překvapovalo, ale po pěti letech praxe jsem schopná odhadnout úspěšnost terapie již z úvodní konzultace, které nabízím zdarma.

Jak taková rychlo-terapie probíhá, když stačí pouze jedno sezení?
Záchvat paniky je velmi nepříjemný, silný a pohlcující. Kdo ho sám neprožil, nemůže pochopit, jak těžký stav to je. Zevně se nemusí nic stát, ale uvnitř nás probíhá velké drama, v kterém se často bojíme o vlastní život. Nikdo nechce takový stav prožít znovu, a proto v každé terapii dělám maximum, abychom řešili s klientem skutečnou podstatu jeho stavu. Panika má vždy svůj důvod a když se nám podaří najít a vyřešit prapůvodní příčinu toho, co paniku spouští, záchvaty zmizí a mi se můžeme opět vrátit k normálnímu životu bez omezení.

Jak lze prapůvodní příčiny vypátrat a odblokovat?
Vytvořila jsem vlastní metodu Prožitkové terapie, kde spolupracuji s přirozenými asociacemi emocí a těla. Jedna z mých klientek prožívala silné paniky a záchvaty dušnosti v uzavřených prostorech, jako jsou výtahy, nebo kabinky WC. Panika jí omezovala v každodenním životě, dojít si někam na WC byl pro ni neřešitelný problém, který ji nedobrovolně držel doma. Pomocí symptomů těla, v jejím případě dušnosti, si v terapii rozpomněla na hloupou hru jejího staršího bratrance, který ji jako šestiletou zavřel u babičky do peřiňáku. V malém prostoru, kde se jí obtížně dýchalo prožila velký šok, který vytěsnila do podvědomí a který se po dvaceti letech opět probudil. Po jedné prožitkové terapii se vrátila k naprosto normálnímu životu. Velmi často za naší úzkostí totiž stojí nepříjemné vytěsněné prožitky z dětství. Někdy se jedná o banalitu z dětských her, jindy o vážné události jako je zneužívání, šikana nebo pobyt v nemocnici.

Jaké formy paniky existují?
Já osobně rozlišuji paniku do tří skupin. První skupina jsou lidé s přetíženou myslí, těm se věnují snad všechny knihy o panikách a úzkostech. Druhou skupinou jsou již zmíněná probuzená traumata, která po odblokování vymizí. Třetí skupinou, o které se mluví asi nejméně a kam patřím i já, jsou přirozeně vnímaví a citliví lidé. Často se jedná o umělce a kreativce, kteří potřebují žít v souladu se svou duší. Úkolem nás citlivců, je opustit strach z vlastních emocí, a právě k tomu je Prožitková terapie přímo stvořená. Více na JogaProzitku.cz